En Güvenilir Su Arama Yöntemi Hangisidir?

Merhabalar Değerli Okurlarım. Su bildiğiniz gibi hayatımızın olmazsa olmaz en önemli yapı taşıdır. Yeraltı suları her yıl bir önceki yıldan daha vahim sonuçlar ortaya koyuyor ve su seviyesi her yıl biraz daha derinlere doğru çekilmektedir. Bu tablo bize her ne kadar umutsuzluk verse de son çıkan teknolojiler büyük oranda su arama ve su tespitini daha güvenilir ve daha doğru olarak bulmanızı sağlayacaktır. bu teknolojilere sırayla bakalım;

1. Geofone S2W Water Mobillizer Su Arama Sistemi

geofone

S2W Sistem şu anda bir çok beyaz eşyada kullanılan ve başarılı sonuçlar elde etmiş bir bütünleme sistemidir. gpr ve  kızılötesi  sinyallerini birleştirip 400 metre derinliğe kadar inebilen ve maksimum 30 cm’lik sapma payı ile dünyada geliştirilmiş en güvenilir ve en doğru sonuçlar veren su arama ve etüt sistemidir. Ülkemizde de kullanılmaya başlanan bu sistem %98’lik başarı oranıyla dünyanın en güvenilir su arama sistemlerinde ilk sıradadır.

2. GPR Su Arama Sistemi (Ground Penetrating Radar)

Ülkemizde son 5 yıldır kullanılmaya başlanan ancak yüksek cihaz maliyeti sebebiyle jeoloji ve jeofizik mühendisleri arasında çok fazla yayılmayan bu sistem Boşluk, Su, Metal ve Farklı Minerallerde etkili bir yöntemdir.

su bulma

Bu cihaz gpr frekans sistemi ile yani ses frekansları ile çalışmaktadır. her ne kadar 400 metre denilse de bu cihazın sinyalleri maksimum 350 metre derinliğe kadar gitmektedir ve ilk 200 metrede başarı oranı %85’dir. Sapma payı 4 metreye kadar olup tamamen gps koordinasyon sistemi ile tespit etmektedir. dolayısıyla bu cihazla çalışma yaptıktan sonra mutlaka hassas gps cihazı ile koordinat tespiti yaptırınız.  Bu gpr sistemleri dünyada en iyi hale getiren ve 20 yıldır geliştiren İsveçli şirket Mala GPR’dir Türkiye’de de bir distribütörü bulunan şirket dünyada en önemli gpr üreticilerinden birisidir.

3. Rezistivite Su Arama Sistemi

Ülkemizde düşük maliyetleri nedeniyle sıkça kullanılan ve araziye belli aralıklarla elektrot iletkenleri yerleştirilen ve bu elektrotlara elektrik enerjisi verilerek su tespit edilmeye çalışılan sismik verilerle tahmini (yorum) yoluyla çalışan bir su arama cihazıdır.

resistivite

Bu ve bunun benzeri cihazlar düşük maliyetleri sebebiyle çok fazla bilinir. Bu cihazları herhangi bir elektronikçi dahi yapabilir. Resimde gördüğünüz üzere akü ile etkili bir cihaz değildir kesinlikle jeneratör kullanılması gerekmektedir. Jeneratör dahi kullanılsa bu cihazın başarı oranı hiç bir şekilde %30’u geçmez.

4. Çubukla Su Arama (Metafor)

Evet değerli okurlarım gelelim meselenin en civcivli yönüne. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu yöntemlerin hiç bir bilimsel olarak açıklaması yok. Bilim bu sistemin peşine düşmüş uzun bir araştırma yapmış ve saçmalık olduğuna karar vermiştir. Çelik, Bakır, Alüminyum, Elektronik Tesisat bağlanmış göstergeli çubuklar, söğüt dalı, gül dalı, erik dalı vs. vs. Bir çok saçma sapan yöntemi vardır.

hqdefault

Resimde gördüğünüz kişi çubukla su bulduğunu söyleyip insanları dolandıran sözde jeofizik uzmanı bir şarlatan. Bir çok müşterisi ve buna bağlı olan bir çok mağduru vardır. Sizde mağduriyet yaşamak istemiyorsanız teknolojiden asla yanılmayın.

4. Uydudan Su Tespiti

Değerli okurlar bunu ilk duyduğumda çok şaşırmıştım. Aslında çok fazla söylenecek bir şey yok uydudan ne define yeri nede su tespiti yapılabilir. Bunlara kesinlikle inanmayın bu kişiler dolandırıcıdır.

 

Editörün Tavsiyesi: Asla Teknoloji ve Bilimden Yanılmayınız.