Manşet / Politika

‘Zamlar kapıda, her şey zamlanacak’

Ekonomideki kötüleşmenin siyasi krizden kaynaklandığı söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu 'Daha zamlar yansımadı. İğneden ipliğe her şeye zam gelecek En büyük zararı da işçi esnaf ve memur görecek' diye konuştu.
Kılıçdaroğlu ayrıca şehitler arasındaki ayrım ile işçi ve esnaf arasındaki ayrımı ortadan kaldıracak iki ayrı kanun teklifi hazırladıklarını açıklayarak Başbakan Binali Yıldırım’a çağrı yaptı. Gelin birlikte imzalayalım…

Ayrımcılığın ölçüsünü anlatıyım. Şehit şehittir. Dağın tepesinde şehit olana 87.850 lira veriliyor. 15 Temmuz şehidine 101.850 lira veriliyor. Bu şehit bizim değil mi? Sayın Binali Yıldırım kimin şehidi?

Bedelliden alınacak gelir şehit ailelerine verilecek dediler. Bir kuruş vermediler. Havuz medyası bunu yazdı mı? Yazmadı. Parayla yazıyorlar. Para ile yazıyorsan sen adam değilsin, para ile yazıyorsan gazeteci değilsin. Bir gazi beni ziyarete geldi diye işinden ettiler. Bunlarda din de yok ahlak da.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz’da hayatını kaybedenlerin çocukları ve kardeşlerine yönelik zorunlu askerlik yasağının kaldırılmasına ‘çifte standart’ tepkisine Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelen yalanlamaya cevap verdi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın, Kılıçdaroğlu’nun “Şehitler arasında ayrımcılık yapmak hainliktir. PKK'ya karşı mücadele eden şehitlerin çocukları ve kardeşleri de yararlanmalı” sözlerini hatırlatan açıklamasında, “Kılıçdaroğlu'nun dile getirdiği gibi bir ayrım kesinlikle söz konusu değildir. Askerlik Kanunu’nda Terörle Mücadele kapsamında şehit olanların çocukları ve kardeşleri zaten zorunlu askerlikten muaftır” denmişti.

Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

2002’de, bu ülkede terör yoktu. 2002’de acı ve gözyaşı yoktu. Ne oldu da 14 yılda binlerce gencimizi şehit verdik. Ne oldu da 14 yılda bir PKK belası vardı, şimdi IŞİD çıktı? Hangi güç yönetiyordu bu ülkeyi, bu ülkeyi felaketin eşiğine kimler getirdi. Bu soruyu her vatandaşın kendi vicdanına sormasıı istiyorum. Teröre karşıyız, “Teröre karşıyız” derken lafta kalmıyoruz. Terörle mücadele konusunda ne istiyorsunuz dedik. Dedik ki Bitirmek için gereğini yapacağız. Tık yok, terörü bitiremiyorlar, çünkü Türkiye’yi yönetemiyorlar.

Geçen hafta burada şehitler arasında ayrılık gayrılık olmasın dedik. 15 Temmuz şehitleri ve diğer şehitler gibi bir ayrım ihanettir dedik. Arkasından açıklama yaptılar, hiçbir ayrım yapmıyoruz dediler. Milli Savunma Bakanlığı açıklama yaptı, yapmıyoruz dediler. Bal gibi yapıyorsunuz. Ülkeyi yönetenler şehitlerimiz ve gazilerimiz arasında ayrım yapıyorsa o ülke bölücü bir hükümet tarafından yönetiliyordur. Ağlayan anneler arasında bir fark gözetilebilir mi? Biz bu açıklamayı yaptık, başta havuz medyası olmak üzere koro halinde saldırdılar, “Vay efendim Kılıçdaroğlu yanlış söylüyor” Kılıçdaroğlu ağzından çıkan her lafı ölçüp tartıyor. Ama merak ediyorum, havuz medyası yarın ne yazacak. Bunlar ne dediler? “Bedellilerden elde edilecek gelir şehitlerin ailelerine ve gazilere vereceğiz” dediler. Bir kuruşunu bile vermediler. Havuz medyası bu konuda bir şey yazdı mı? Yazmadılar çünkü akıllarını başka yere kiraladılar. Para ile yazı yazıyorlar, para ile yazı yazıyorsan sen adam değilsin, gazeteci değilsin. Dediler ki “Şehit ailelerine ve gazilere iş verilecek” Şehit ailelerine öteden beri veriliyordu, gazilere hiç verilmedi. Bir gaziyi beni ziyaret etti diye işinden ettiler. Bunlarda emin olun din de yok, ahlak da yok, iman da yok. Bunların bir özelliği daha var süratle yalan söylerler, “Cumhuriyet tarihinde bir ilki gerçekleştiriyoruz. Gaziler, şehit aileleri ücretsiz seyahat edecekler” Ya 20 yıldır uygulanıyor bu, ilk kez biz uyguluyoruz diye yalan söylüyorlar. Ben diyorum ya bunlarda din yok, iman yok.

ESNAF İÇİN DE TASARI HAZIRLADIK

Diyelim ki bir esnaf 2 ay pirimini ödeyemedi. Hastalandı. Devletin doktoru diyorki senin borcun var ben sana bakamam. Nasıl yaptılar bunu. Kanun çıkararak yaptılar. Hadi esnafın günahı vardı pirimini ödemedi karısının ne suçu var çocuğunun ne günahı var. Peki sağlık pirimi istiyorlar mı? İstiyorlar haciz koyuyorlar alıyorlar. Peki sağlık pirimini ödüyorlar mı hayır. Peki esnaf itiraz ediyor mu? Tam bir deli dumrul durumu.

İş göremezlik ödeneği veriliyor mu? O da yok.

Bir işçi işsiz kalınca belli bir aylık veriliyor. Peki esnaf için var mı? İflas etti, zarar etti. Onun da çoluk çocuğu var. Binali Yıldırım’a açık çağrımdır. Bu kanunu da verdik. Esnafı destekliyorum diyorsanız bu teklifi çıkaralım.

Esnafın beklediği sicil affıdır. Bunu da getireceğiz.

Bir gerçek. Esnaf Kredi Kooperatifi… Başında bir AKP millettvekili. Yozgat Milletvekili. Sana kredi verecek kuruluşunun başındaki kişi 50 bin lira para alıyor. Sana kredi verecek para kalmıyor ki. Sen bunu soruyor mu esnaf kardeşim. Ben soruyorum esnaf kardeşim. Binalı Yıldırım’a soruyorum bu vekilin kaç para alıyor. Çık açıkla.

İĞNEDEN İPLİĞE HER ŞEY ZAMLANACAK

Daha zamlar yansımadı. İğneden ipliğe herşeye zam gelecek En büyük zararı da işçi esnaf ve memur görecek. Ekonominin dar boğaza girmesinin nedeni siyasi kriz. Ülkeyi kim yönetiyor belli değil. Referandum sırasında OHAL kalkabilir diyor kalkar diyemiyor. Niye ağabeyi kızar.

Dış politika da Cumhuriyet tarihinin en büyük yengisini yaşıyoruz. Biz size Suriye’nin iç işlerine karışmayın demedik mi? Suriye’den şehit haberleri geliyor. Bir türlü bulamıyorlar. Biliyorlar da söyleyemiyorlar. Korkuyorlar.

Putin tüm istediklerini alacak, ben artık domates de almıyorum diyecek. Ben merak etiyorum ve Binali Yıldırım’a soruyorum . Putin’e ne sözler verdiniz ve ne tavizler vereceksiniz?

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne ihtiyacı vardır. Türkiye uygar bir ülkedir. Şahgay 5’lisi diyorlar. Ben size söyleyim. Şangay 5’lisi diye bir şey yok. Şangay 6’lısı var. 2001 yılında Özbekistan da eklendi. BilmiyorlarBu haber 29.11.2016 14:41:01 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :


İlgili Etiketler

CHP
Kemal Kılıçdaroğlu


Okuyucu YorumlarıHaber Gezintisi

 • Emina Sandal, ‘İlk görüşte aşk’ notuyla paylaştı

 • Aziz Yıldırım ‘hakem tehdidi’ nedeniyle PFDK’ya sevk edildi

 • Martin Caceres, Trabzonspor için yola çıktı

 • Korkunç olay! Yavru köpeğin kulağını kesip videoya çektiler!

 • İstanbul’da eylem hazırlığındaki 15 PKK’lı terörist yakalandı

 • Ruhani’den flaş Suriye açıklaması!

 • Zabıta memurlarının görüntülediği dev yılan şoke etti

 • İzmir’de korkunç olay! Dördü de öldürüldü

 • İşte Demirtaş ve Yüksekdağ’a istenen ceza

 • Son dakika… Reina canisinin yakalanması bir ilke karşılık geliyor

 • Son dakika haberi… Feyzioğlu: Referandumdan ‘hayır’ çıkacak

 • Karşılıksız çek tutarı 27 milyar TL’yi aştı

 • Türkiye’den Trump’a jest

 • Kılıçdaroğlu: İstifa edeceksin kardeşim

 • Erdoğan’dan çok önemli ‘banka’ açıklaması

 • Emniyet’ten şüpheli paket broşürü

 • İstanbul’da nefes kesen rehine kurtarma operasyonu

 • 'Kaseti var' diyorlar esir almışlar !!!