Gündem / Manşet

Yeni KHK ile belediye dershanelerine izin

Son çıkarılan KHK, belediyelerin dershane açmasına izin verdi. Düzenlemeye göre, belediyeler il milli eğitim müdürlükleri ile işbirliği halinde kurs açabilecek.
Hükümetin  29 Ekim’de çıkardığı kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılmalarına karar verilen belediyelere ait dershaneler için yeni hazırlanan KHK ile değişiklik yapıldı. İlk düzenlemedeki, ‘Belediyeler, sivil toplum kuruluşları’ ibaresi ‘Sivil toplum kuruluşları’ şeklinde değiştirildi, yeni düzenlemeye de ayrıca “Belediyeler ise il milli eğitim müdürlükleri ile yapılan ve Bakanlıkça onaylanan ortak işbirliği protokolleri çerçevesinde, örgün eğitim programlarına destek mahiyetinde ücretsiz kurslar açabilir” cümlesi eklendi.

FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra ilan edilen OHAL kapsamında geçen 29 Ekim’de çıkartılan 676 sayısı KHK ile belediyelerin ücretsiz kurs ve eğitim merkezleri, Özel Eğitim Kurumları Kanunu’na eklenen maddeyle kapatıldı. Dershanelerin kapatılma kararından sonra İzmir’deki ilçe belediyelerin bu şekilde hizmet veren birimlerinden yararlanan yaklaşık 20 bin öğrenci ve öğretmenin mağdur edildiği açıklandı. Bu dershanelerde eğitim gören öğrenci ve velilerin yanı sıra çalışan öğretmenler ile belediye yönetimlerinden de düzenlemeye eleştiriler geldi. Öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi için yeni bir düzenleme yapılması çağırısı yapıldı.

HÜKÜMET ÇAĞRILARA KAYITSIZ KALMADI

İzmir başta olmak üzere çeşitli illerden gelen talepler üzerine hükümet, belediyelere ait dershaneler konusunda yeni bir düzenlemeye gitti. Bir süredir üzerinde çalışılan düzenleme, bu sabah yayınlanan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle ortaya çıktı. KHK’nin 34’üncü maddesi olarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle, belediyelerin ücretsiz eğitim merkezleri faaliyetlerine devam edilmesinin yolu açıldı. Yapılan değişikliğe göre, ilk düzenlemedeki, ‘Belediyeler, sivil toplum kuruluşları’ ibaresi ‘Sivil toplum kuruluşları’ şeklinde değiştirildi. Yeni düzenlemeye de ayrıca “Belediyeler ise il milli eğitim müdürlükleri ile yapılan ve bakanlıkça onaylanan ortak işbirliği protokolleri çerçevesinde, örgün eğitim programlarına destek mahiyetinde ücretsiz kurslar açabilir” cümlesi eklendi.

DÜZENLEMEYE OLUMLU TEPKİLER GELDİ

Dershanelerin yeniden açılmasına karar veren düzenlemeye olumlu tepkiler geldi. CHP’li Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Bu kararın yanlış olduğunu ifade ettik. Bu yanlıştan dönüleceğini düşünüyordum. ‘Belediyelerle ilgili bölüm yeniden değerlendirilebilir’ dedik. Son yayınlanan KHK ile bu yanlıştan dönüldü” dedi. İlk düzenlemeden ‘belediyeler’ ibaresinin çıkarılmasını içeren kanun teklifini TBMM’ye sunan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan da “Belediyelerin ücretsiz eğitim merkezleriyle ilgili olumlu sonuç almaktan mutluluk duyuyorum. Dar gelirli ailelerin çocuklarına yönelik eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla okul müfredatına uygun ders veren, üstelik bunu kamu tüzel kişisi olarak bedelsiz yapan belediyelerin hizmete devam edecek olması hepimiz için memnuniyet verici. Çağrılarımıza kulak verip, verdiğimiz teklife destek olan tüm milletvekili arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da “Belediyelerin Atatürk’e, Cumhuriyet’e, devlete bağlı nesiller yetiştirmesinin, bu doğrultuda eğitim merkezleri açmasının yanlış bir şey olmadığını savunmuştuk. Kapatma kararının yanlış olduğunu söylemiştik ve KARGEM’i kapatmayacağımızı duyurmuştuk. Bu yanlıştan dönen ve sağduyuyla kararı düzelten herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ: BİZ DE ÇALIŞMAMIZI YAPACAĞIZ

Belediyeye ait dershanelerin yeniden açılmasına imkan veren düzenlemenin en önemli taraflarından birisi de, milli eğitim müdürlükleri oldu. Dershanelerin, il milli eğitim müdürlükleriyle yapılacak protokol ve bakanlık onayıyla açılmasına karar verildi. Düzenlemeye ilişkin açıklama yapan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, kanun hükükmünde kararname ile düzenlemenin net şekilde ortada olduğunu söyledi. Ömer Yahşi, “Yeni düzenleme İzmir’in çocukları için hayırlı olacak inşallah. Ancak şu anda düzenlemenin tam olarak formatı gelmedi. Bugün yarın gelmesini bekliyoruz. O düzenlemenin çerçevesi geldikten sonra biz de gerekli çalışmalarımızı yapacağız” diye konuştu.Bu haber 22.11.2016 14:41:22 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :Okuyucu YorumlarıHaber Gezintisi

 • Göktürk 1 Uydusu fırlatıldı

 • Bıçaklı kavgada ölen genç toprağa verildi

 • Gaziantep'te harekat halindeki otomobilde yangın

 • Otomobilde kilitli kalan otistik çocuğu itfaiye kurtardı

 • Adanaspor teknik direktör Jurcic ile yollarını ayırdı

 • 'Bursa Futbolu 105 Yaşında' sergisi açıldı

 • İşadamından şantaj ve tehditle para alan 3 kişi yakalandı

 • Karda mahsur kalan 2 çoban ve 400 koyun kurtarıldı

 • Son dakika… Seks işçileri sosyal medyada ‘yaşamlarına erişimi’ satıyor

 • Alman Bakan Atina’dan seslendi: Lozan’da kuşku yaratmayın!

 • Son dakika… Düğünde sarhoş misafirle dans etmek istemeyince…

 • FETÖ tutuklularına mesaj iletirken yakalandılar!

 • Benzin ile motorine büyük zam geldi

 • Kozmetik devi Douglas Türkiye’den çıkıyor

 • Son dakika: İnşaat şantiyesinde yangın: 1 ölü 2 yaralı

 • Son dakika… Belçika’da Fehriye Erdal’a 30 yıl hapis cezası

 • Yurtta kopan kola 1 milyon 30 bin liralık tazminat davası

 • Son dakika… Dünyanın konuştuğu minik Suriyeliden haber alınamıyor