Gündem / Manşet

Üstün zekâlı ve öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için özel sınıflar geliyor

İstanbul’da Tüm Üstün Zekalılar Derneği(TÜZDER) tarafından 20 devlet okulunda “Dört Dörtlük Destek Eğitim Odaları” projesi hayata geçirilecek.
 Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’, Kalkınma Ajansı, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin destek verdiği projede, sınıflarda üstün zekalı ya da öğrenme güçlüğü yaşayan 4-14 yaş grubu öğrenciler eğitim görecek.

Proje kapsamında ileri giden ve geride kalan öğrenciler haftalık ders saatlerinin yüzde 40'ında özel eğitim desteği alacak. Sarıyer'de 20 devlet okulunda uygulanacak olan çalışmada öğrenciler robot setleri, zeka oyunları ve bilim malzemeleriyle eğitim ve öğretim görecek. Hazırlık aşamasında önce öğretmenlere eğitim verilecek, ardından uygun okullar belirlenip, laboratuvarlar kurulacak.

resimid_2793398

KİMLER NASIL YARARLANACAK?

Destek eğitim odası açılmasının kanunen zorunlu olduğunu belirten TÜZDER Genel Müdürü Tunahan Coşkun ailelerin izlemesi gereken yolu şu sözlerle anlattı: “Özel eğitim yönetmenliği kanununa göre zorunlu bir şey yani sizin çocuğunuz üstün zekalı ya da öğrenme ile ilgili bir problem yaşıyorsa okulunuzun destek eğitim odası açtırma zorunluluğu vardır. Bunun için aileler rehberlik araştırma merkezlerinden raporlarını alarak okul müdürlerine başvurularını yapacaklar. Başvurduğunuzda çocuğunuz üstündür, dâhidir, normaldir, parlaktır gibi bir takım şeyler orada belirlenmiş ve rapora yazılmış olacak o rapora istinaden çocuğun destek eğitim odasından faydalanması gerekiyorsa, okul rehberlik birimi bu kararı vermiş olacak.”

30 SAATİN 12 SAATİNDE DESTEK EĞİTİM

Üstün zekalı ve dahi çocuklar için yapılacak materyallerden geride kalan öğrencilerinde faydalanabileceğini söyleyen Tunahan Coşkun; “Öğrenciler 30 saatlik ders saatinin en fazla 12 saatinde buradan destek alabilecek. Çocuk üstünse öğrenme ile ilgili bir takım güçlükler yaşıyorsa destek eğitim odasından rahatlıkla faydalanabilir. Burada özellikle üstün zekalı ve dahi çocukların kullanabileceği robot setleri, zeka oyunları bilim malzemelerini koyuyoruz ki ileri giden çocuklar fazlaca faydalanabilsin. Geri giden çocuklarda bir takım uygulamalarla normal düzeye çekilebilsin istiyoruz” dedi.

resimid_2793399

‘1 MİLYON BÜTÇE’

TÜZDER Genel Müdürü Tunahan Coşkun uygulama süresi 1 yıl olan projenin maliyetinin de oldukça yüksek olduğunu belirterek; “Projenin yaklaşık 1 milyon civarında bir bütçesi var. Kalkınma Ajansı, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında yürütülen bir proje. Sarıyer'de 20 okul açılacak bu vesile ile biz diğer ilçelerde ve Türkiye genelinde bunun modelleme yolunda yaygınlaşmasını sağlamak istiyoruz” dedi.

20 EĞİTİM ODASI

Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tahmaz, rehberlik araştırma merkezlerinden aldıkları rapor sonrasında seçilen öğrencilerin destek alacağını belirterek; “Zaman zaman velilerimizden çocuklarının üstün zekalı olup olmadığıyla ilgili neler yapılabileceğini merak ederek bizim okullarımızın rehberlik servisine gelen velilerimizde olmaktadır. Bizim rehberlik servislerimiz ve rehberlik araştırma merkezlerimiz bu öğrencilerimize çeşitli testler yaparak onların durumlarını tespit ettikten sonra bir veri oluşturmaktadır. Biz o verilerle birlikte o tespit ettiğimiz öğrencilerimizle 20 tane eğitim odasında hizmetler yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.Bu haber 26.11.2016 14:39:32 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :Okuyucu YorumlarıHaber Gezintisi

 • Göktürk 1 Uydusu fırlatıldı

 • Bıçaklı kavgada ölen genç toprağa verildi

 • Gaziantep'te harekat halindeki otomobilde yangın

 • Otomobilde kilitli kalan otistik çocuğu itfaiye kurtardı

 • Adanaspor teknik direktör Jurcic ile yollarını ayırdı

 • 'Bursa Futbolu 105 Yaşında' sergisi açıldı

 • İşadamından şantaj ve tehditle para alan 3 kişi yakalandı

 • Karda mahsur kalan 2 çoban ve 400 koyun kurtarıldı

 • Son dakika… Seks işçileri sosyal medyada ‘yaşamlarına erişimi’ satıyor

 • Alman Bakan Atina’dan seslendi: Lozan’da kuşku yaratmayın!

 • Son dakika… Düğünde sarhoş misafirle dans etmek istemeyince…

 • FETÖ tutuklularına mesaj iletirken yakalandılar!

 • Benzin ile motorine büyük zam geldi

 • Kozmetik devi Douglas Türkiye’den çıkıyor

 • Son dakika: İnşaat şantiyesinde yangın: 1 ölü 2 yaralı

 • Son dakika… Belçika’da Fehriye Erdal’a 30 yıl hapis cezası

 • Yurtta kopan kola 1 milyon 30 bin liralık tazminat davası

 • Son dakika… Dünyanın konuştuğu minik Suriyeliden haber alınamıyor