Ekonomi / Manşet

Piyasaların gözü PPK özetinde

Piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bugün açıklayacağı PPK özetine odaklanmış durumda. 3.41'i aşarak rekor kıran doların faiz kararına tepkisi merakla bekleniyor.
Piyasalarda gözler bugün saat 14:00’da açıklanacak PPK özetinde olacak. Merkez bankası 7 aydır üst üste uyguladığı faiz indirimini önceki ay sona erdirirken uzmanların büyük bir bölümü artık faiz indiriminde sona gelindiğini belirtiyor.

Dolar/TL  Erdoğan’ın açıklamalarının da etkisiyle  dün 3.4170’li seviyelere yükseldikten sonra saat 0841 itibarıyla 3.4000/3.4055 seviyelerinde işlem görüyor. Aynı saatte sepet bazında TL 3.4925/3.4985 , euro/TL ise 3.5853/3.5918 seviyesinde işlem görüyor.

Bloomberg anketine katılan 24 uzmanın 7’si faizlerde artırım beklerken Reuters’ın pazartesi günü yayımladığı ankete katılan 19 kurumdan 12’si faizlerde 25 baz puanlık bir artış öngörüyor. Foreks’in anketine göre, 29 analistin 15’i politika faizinde 25 baz puan, 1’i 50 baz puan faiz artırımı kararı alınacağı tahmininde bulunurken, 13’ü ise haftalık repo faizinin sabit bırakılacağını öngördü.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “ABD piyasaların tatil olması nedeniyle bugün hacimler azalacaktır. Erdoğan’ın dünkü açıklamaları sonrası ise bir faiz artışı ihtimali zayıflayacaktır. Erdoğan’ın açıklamaları sonrası TCMB atacağı faiz adımını iki kez düşünmek zorunda kalacaktır” dedi.

FAİZ NE OLMUŞTU?
%8.25
İşte Merkez Bankası'nın faiz oranları:
Merkez Bankası son aylarda yaptığı faiz indirimleriyle faiz koridorunun üst bandını yüzde 8.25'e kadar çekti. Politika faizi ise yüzde 7.5.

Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan Merkez Bankası’nın bugünkü kararında faiz artırımına gitmeyeceği yönünde. Erkan olursa 25 baz puanlık bir artışın ise sembolik olacağını belirtiyor.

FAİZ ARTIRIMI BEKLEYENLER DE VAR

İşte Erkan’ın değerlendirmeleri:

Genel olarak değerlendirdiğimizde; eğer kurlardaki yükselişin küresel USD hareketi kaynaklı olduğuna inanılıyorsa herhangi bir politika hamlesi gelmeyecektir. Bu bakımdan, bizce en ön planda olan senaryo; TCMB'nin faizlerde herhangi bir değişiklik yapmayarak beklemeye devam edeceği yönündedir. Bu noktada TCMB, kısa dönemde likiditeyi desteklemek ve döviz talebini karşılayabilmek adına zorunlu karşılıklarda ve ROM'da ayarlamalar yapmaya devam edecektir.

Piyasa tarafından öne çıkarılan bir başka senaryo da; TCMB'nin 1 haftalık repo faizinde 25 baz puan artış yapması yönünde. Merkez Bankası'ndan uzun süre sonra ilk defa faiz artırımı bekleniyor, üstelik bu kadar fazla sayıda piyasa uzmanı tarafından. Bu açıkçası, sembolik bir müdahale olur ve piyasa bunu bir sıkılaştırma olarak algılamaz.

DÜN REKOR KIRMIŞTI

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’na yönelik eleştirilerinin ardından dolar/TL 3.4166’yı görerek tarihi rekorunu kırmıştı.

Fed Trump’ı dinlemedi
Fed politika yapıcıları, ABD başkanlık seçimlerinin hemen öncesindeki 1-2 Kasım toplantı tutanaklarına göre ekonominin artık bir faiz artışına izin verecek kadar toparlandığından eminler. Toplantının dün akşam açıklanan tutanakları, Wall Street’in Aralık ayında faizlerin artırılacağı beklentilerini destekliyor. Fed politika yapıcıları 8 Kasım’da gerçekleşen ABD seçimleri öncesindeki toplantılarında faizleri sabit tutma kararı almışlardı. Tutanaklarda Fed’in oy kullanan üyeleri için,”Neredeyse tamamı ekonomik görünüme yönelik yakın vadeli risklerin aşağı yukarı dengede olduğu görüşlerini devam ettirdi” denildi. Tutanaklarda Fed yetkililerinin birçoğu “şu an için”(Kasım) faizlerin artırılmasında geri durulması gerektiğini söyledi. Kasım ayına katılan 17 politika yapıcıdan 10 tanesinin oy kullanma hakları bulunuyordu.

KAPALIÇARŞI’DA SON DURUM

Kapalıçarşı’da gram altın dün 130 liradan satılırken çeyrek altın 214 TL, yarım altın 428 TL’den satıldı. Tam Cumhuriyet Altını ise 851 liradan alıcısını buldu.Bu haber 24.11.2016 09:38:35 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :Okuyucu YorumlarıHaber Gezintisi

 • Ebru Gündeş uçaktan sonra tekneyi de bıraktı, deniz taksiye başladı

 • Koza kayyumlarının dolar kavgası

 • Dolar ne kadar oldu?

 • Özel Harekat’ta sınav parkuru zorlaştırılıyor

 • Fatoş Güney, eşi Yılmaz Güney’in film hakları konusuna açıklık getirdi

 • BTK’dan telekomculara ‘FET֒cüleri ayıklayın’ çağrısı

 • NYT vahşete ışık tuttu: Bizi hayvanlar gibi katlediyorlar…

 • Terör savcısına silahlı saldırı!

 • İsmet Sezgin hayatını kaybetti

 • Son dakika… Esad konuştu: Halep’te kazanacağımız zafer…

 • Avrupa turlarında TL’ye geçeceğiz

 • Hande Doğandemir ile Mert Fırat aşk mı yaşıyor?

 • Devlet, Feto’yu yurtiçinde ve yurtdışında hep korumuş

 • İlkokul müdüründen aile hekimine şiddet

 • THK Başkanı Atılgan, yolsuzluk iddiasına ilişkin basın toplantısı düzenledi

 • Tanju Çolak dolar bozdurmak için kuyruğa girdi

 • Trabzonspor taraftar şoku yaşıyor

 • Akhisar Belediyespor’da Osmanlıspor alarmı