Ekonomi / Son Dakika

Dolar ne kadar oldu?

Petrol fiyatlarında dün yüzde 3'e ulaşan sert düşüşler yaşanması ile gelişmekte olan ülke para birimlerinde yaşanan baskı sonucu dolar/TL dün yükselirken bugün güne sınırlı bir düşüşle başladı.
Dolar TL şu sıralar 3.42 civarında işlem görüyor. Gözler ise Viyana'daki OPEC toplantısından çıkacak kararda.

Bankacılar piyasalarda başta ADP özel sektör istihdamı olmak üzere ABD verilerinin izleneceğini belirttiler. ABD’de Cumhuriyetçi Donald Trump’ın seçimleri kazanmasının ardından dolarda gözlenen küresel güçlenme eğiliminin son günlerde zayıflamış olması ve gelişen piyasalardan yaşanan çıkışların ardından zirve seviyeyi görmüş olabileceği beklentileriyle gelişmekte olan piyasalarda satış baskısı yerini daha iyimser bir seyre bırakıyor.

ÇIKIŞ YAVAŞLADI MI?

Dolar/TL de Trump’ın seçimleri kazanmasının ardından dolarda gözlenen küresel güçlenme eğiliminin hafta başından beri miktar zayıflamasının da desteğiyle tarihi zirvelerinin altında seyrediyor. ABD başkanlık seçimlerinin yaptığı 8 Kasım’dan bu yana gelişen ülke piyasalarından 16 milyar dolarlık bir çıkış yaşanırken, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Tayvan, Tayland ve Güney Kore gibi yerlerden gelen veriler bu çıkışın yavaşlamaya başlamış olabileceğini gösteriyor.

Dolar Kasım ayında yen karşısında yüzde 7 ve euro karşısında da yüzde 3 değer kazanmış durumda. Dolardaki bu yükseliş ABD’de başkanlığa yeni seçilen Trump’ın maliharcamaları artıracağı ve bunun da daha yüksek enflasyonla beraber Fed tarafından daha hızlı parasal sıkılaşmaya yol açacağı beklentileri etkili. Petrol fiyatlarındaki sert düşüşler ise enerji ithalatına bağımlı olan Türkiye ekonomisi için aslında olumlu bir gelişme.

Ancak Türkiye’nin ekonomileri enerji gelirlerine bağlı ülkelerin oluşturduğu gelişmekte olan ülkeler sepetinde yer alması, petrol fiyatlarındaki sert düşüş ve yükselişlerde bu para birimlerine paralel bir seyri dün olduğu gibi zaman zaman beraberinde getirebiliyor.

Dolar/TL dün akşam saatlerinde 3.4250 civarında günü tamamladıktan sonra bu sabah saat 0856’da güne 3.4090/3.4145 seviyesinde başladı. Dolar TL saat 13:41’de 3.4228/3.4237 TL’den işlem görüyor.

Dış piyasalarda ise Euro Bölgesi öncü enflasyon verileri ABD Kasım ayı ADP özel sektör istihdam verileri, kişisel gelirler, tüketici harcamaları çekirdek PCE, Chicago PMI ve bekleyen konut satışları takip edilecek.

Bankacılar dolar/TL’de yaşanan düşüşe karşın Türkiye’ye özgü endişelerin henüz son bulmadığına da dikkat çekiyorlar.

İÇ GELİŞMELER BASKI UNSURU OLMAYI SÜRDÜRÜYOR

Dün akşam saatlerinde 3.63 civarında işlem gören euro/TL bu sabah 3.6243/3.6308, 3.5250 civarında olan sepet bazında TL ise aynı saatte 3.5166/3.5267 seviyesinde işlem görüyor. TCMB’nin geçen hafta faizlerde beklentilerin üzerinde artırıma gitmesiyle dolar/TL ilk etapta gerilemiş ancak kararın hemen sonrasında gelen Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye ile müzakereleri geçici dondurma çağrısı ardından yeniden yönünü yukarı çevirmişti. AKP’nin başkanlık sistemini getirecek anayasa değişiklik teklifinin oluşturduğu bahar aylarında olası bir referandum ihtimali piyasalarda soru işaretlerine neden olurken bu döneme kadar bazı yatırımcıların yatırım kararlarını erteleyebilecekleri endişeleri bulunuyor.

Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturma, HDP milletvekillerine yönelik gözaltı ve tutuklamalar ile yeniden gündeme gelen idam konusu AB ülkeleri başta olmak üzere bir çok
ülkeden tepki çekiyor. Türkiye ile AB üyelik görüşmelerinin durdurulmasına yönelik tepkiler piyasada baskı yaratıyor. Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık  gösterge tahvil dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.05 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 11.06  oldu. Öte yandan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde ortalama bileşik faiz dün spot kapanışta yüzde 10.55 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 10.61 oldu.Bu haber 30.11.2016 13:49:32 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :Okuyucu YorumlarıHaber Gezintisi

 • ABD’de Note 7 operasyonu

 • Erdoğan’ın konvoyunda kaza

 • Son dakika… Güney Kore Cumhurbaşkanı hakkında karar verildi!

 • Kuzey Dakota’da Kızılderili direnişçiler kazandı

 • Kaçırıp tecavüz etmek istediler, minik kız direnince üzerine gazyağı döküp…

 • Son dakika… Rusya, Türkiye’yi de etkileyen internet saldırısının aynısını önledi

 • Şoke eden görüntü! Zirvede seks yaptılar…

 • Hızlı ve Öfkeli 8 ilk fragmanı izle: Ne zaman vizyona girecek?

 • Hazinede önemli atama

 • Enerjide milli para dönemi

 • Avrupa’ya 6.5 milyon dolarlık çelenk

 • Dijital reklam yüzde 1 büyürse milli gelir 450 milyon TL artar

 • Kasımda en fazla dolar kazandırdı

 • Ünlü giyim markasına gözaltı kararı

 • Bakan Tüfenkci: Numaradan sicil affı istemiyoruz

 • Son dakika… Duygu dolu anlar: Sahibini son yolculuğuna böyle uğurladı!

 • Işın Karaca Mia’yı sahnelere hazırlıyor

 • Khloe Kardashian GQ Deutschland’a poz verdi