Ekonomi / Son Dakika

Dolar ne kadar oldu?

Cuma günü düzenlenen EKK'nın ardından toplantıda alınan kararların piyasa etkisi beklenirken dolar/TL haftaya 3.37-3.38 bandından işlem görmeye başladı.
 Euro ise 3.56-3.57 seviyelerinde işlem görüyor. Piyasaların gözü bu hafta perşembe günü açıklanacak PPK kararlarında.

Işık FX tarafından hazırlanan Forex bülteninde doların bu haftaki seyri şöyle değerlendirildi:

Dolar yeni hafta yeniden rekor kırdı. Yellen’ın senatoya yaptığı  sunum sonrası değer kazanımlarını artıran Dolar endeksi, gelişmekte  olan ülke para birimlerinde baskıyı artırırken, Aralık ayında faiz  artırımına artık kesin gözüyle bakılıyor. Yüzde 90’ların üzerine çıkan  ihtimaller artık Aralık ayındaki faiz adımının ötesinde. 2017  revizyonlarında da daha şahin bir FED görebilme ihtimalini fiyatlamaya  başladık gibi görünüyor.

Yellen’ın sunumunda özellikle enflasyon beklentilerinin artma  ihtimalinden bahsettiğini gördük. Önemli açıklamalardan bir tanesi de  spekülasyonları ortadan kaldırarak görev süresinin sonuna kadar  görevinin başında olacağı mesajıydı. Trump’ın seçiminden sonra bir çok  FED’e dair senaryonun konuşulduğu şu ortamda, bir belirsizliği daha  ortadan kaldırmış oldu. Ancak FED’in yakın dönem içerisinde uygun koşulllar altında faiz artırımına gidileceği artık biliniyor. Hatta Trump sonrası artan enflasyon beklentileri ile yükselen uzun vadeli  tahvil faizleri, getiri eğrisini yukarı çekmeye devam edecek gibi  görünüyor. İleride bu faizlerde görülecek önemli artışların etkisi  ABD’de reel faizlerin artmasına ve sermaye geçişlerinde ilk durak  olmasında rol alacağa benziyor.

KUR BİR MİKTAR RAHATLADI

Dolar’ın sadece EM FX para birimlerine karşı değil. G10 para birimlerine karşı da değer kazandığını gördük. Bunun temelinde mutlak suretle faiz artırımlarının etkisi yer alırken, geride kalan haftada
Draghi’nin söylemleri de etkili oldu. Euro üzerinde baskının artmasına neden olan açıklamalarda ECB Başkanı, varlık alımlarının devam etmesi gerektiğine ve verilerin akıbeti iyileşene kadar ekonomiyi desteklemeleri gerektiğine yönelik vurgusunu artırdı. İçeride ise, Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararları takip edildi. Dolar’ın 3.40’a kadar gitmesi sonrası toplantının ana maddesini oluşturan bu gelişme, kurun bir miktar rahatlamasına neden oldu. Fakat ortada henüz bir müdahale olduğunu söyleyemeyiz. Toplantının ardından “Ekonomimizin direncini artıracak reformlar hızlandırılacak. Reel sektörün desteklenmesine yönelik adımlar devam edecek. Merkez Bankası fiyat istikrarı için tedbirler alacak” denildi.

Bu hafta ise, bu açıklama sonrası TCMB’nin faiz kararı çok daha önemli hale geldi. MB’nin son dönemlerde kura müdahale edememesi ile tartışmalar büyürken, bu hamleyi gerek mi görmediği yoksa, müdahale de bulunsa da etkisi sınırlı mı kalacak tartışmalarını bitirecek bazı mesajlar çıkabilir. Faizlere ise, herhangi bir müdahalesi olacağını düşünmüyoruz. Sadeleştirme ise, bu dönem raftan kurlar bu haldeyken gündemde olmayacaktır. Gün itibariyle ise, ECB başkanı Draghi’nin ve FED başkan yardımcısı Stanley Fischer’ın açıklamaları önemli olacaktır.

EURO DOLARDA DURUM NASIL?

Paritede hızlı geçen haftanın ardından doların egemenliğinin  sürdüğünü görüyoruz. Geçtiğimiz hafta açıklamalarda bulunan Yellen ile  başlayan satış dalgası kapanışa dek varlığını sürdürdü. Avrupa Merkez Bankası’ndan da sürpriz bir açıklama gelmeyince fiyatlama yeniden 1.06  seviyesinin altına geriledi. Yeni haftada ise gözler ABD cephesinden  gelecek dayanıklı mal siparişleri ve FOMC tutanaklarında olacak. Aralık ayında faiz artışına inanan piyasalar tutanaklarda 2017 yılına  ait ipuçlarını yakalamaya çalışacaklar. Avrupa’da ise açıklanacak olan PMI rakamları gün içi fiyatlamalarda etkin olabilir. 1.06’nın altında eğer satıcılı seyir ağırlaşırsa 1.0520 seviyesi destek olarak takip edilebilir. Yukarıda ise 1.0710 seviyesi kuvvetli bir direnç  görünümüne büründü. 1.0460 ise düşüşün derinleşmesi halinde tepki  alımlarının gündeme gelebileceği önemli bir seviyeyi işaret ediyor.

ALTINDA SON DURUM

Kapalıçarşı’da gram altın 131 liraya satılırken çeyrek altın 216 liradan alıcı buluyor. Yarım altının fiyatı 432 tam altının fiyatı ise 859 liradan alıcı buluyor.Bu haber 21.11.2016 10:06:00 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :Okuyucu YorumlarıHaber Gezintisi

 • Maslak’a tilki indi!

 • Bulutsuzluk Özlemi Hayal Kahvesi’nde !

 • Los Angelas’ta Türk filmleri esintisi !

 • Bağımsız müzik grupları Demonation Festivali No: 7’de !

 • Sakıp Sabancı Müzesi’nden çocuklara yarıyılda sanat molası !

 • Cem Adrian Trump Cadde’de

 • Erol Evgin, Maslak Show Center’da !

 • Bu barış Murat Dalkılıç’a pahalıya patladı!

 • Fakir Baykurt Öykü Yarışması başlıyor !

 • Nazım Hikmet’in eseri, son 50 yılın en iyisi seçildi !

 • Costa Kitap Ödülleri’nde kazananlar belli oldu !

 • Om Puri Hayatını Kaybetti !

 • Kadıköy’de tarihi kalıntı bulundu !

 • Resmi Gazete yoğunluktan çöktü!

 • ‘Güzeller ve Çirkinler’ Galeri Eksen’de!

 • Üstün başarı gösteren askere 1 hafta ekstra izin !

 • Flaş iddia: Galatasaray, Fatih Terim ile anlaştı

 • Dick Advocaat yönetimden o ismi istedi !