Gündem / Manşet

Çevre Bakanı’ndan çok çarpıcı terör yorumu

Adana'daki terör saldırısını kınayarak ve Fırat Kalkanı operasyonundaki şehitleri anan anarak başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki 'Bu aslında terör örgütünün bitişinin alameti' diye konuştu.
” Diyeceksiniz ki, ‘niye patlamalar oluyor’, bitirdiniz de..” şeklinde bir soruyla karşılaşabileceklerini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki , “Şehirleri temizledik. Dağlar üzerindeki inlerdeki yerlerini bitirdik. Şimdi yurtdışına çıkıyoruz. Yurtdışındaki bataklıklarını kurutmaya çalışıyoruz. Ama dikkat edin, şuanda yapabildikleri tek şey, ses getirici, can yakıcı bir takım eylemler. Eğer bir terör örgütü, bir bölgeyi hedeflemişse, bir toprak parçası üzerinde iddiası varsa, önce kitleselleşir, hakimiyet kurar. Ve çevreye doğru etki alanını genişletir. Bunu yapmak şarttır. Şimdi tersine döndü. Bölge üzerindeki hakimiyetleri bitti. İnsanlar bunlara, ‘lanet olsun’ diyor. O coğrafyadan bunlar temizlendi. Kitlelerle koptu. Dağları temizledik. Bulabildikleri 3-5 militanla şimdi can yakıcı eylem yapmaya çalışıyorlar. Bu aslında terör örgütünün bitişinin alameti. Bir kaç kişilik bir terör örgütü bile bir yere bomba koyup patlatabilir. Suikastler yapabilir. Fakat bu sonuca götürmez. Bu onların bitişinin alameti. Çok şükür bitiyor” diye konuştu.

‘ YAPMAMAZ GEREKEN GÜÇLÜ OLMAK’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Haliç Kongre Merkezi’nde “Dünya Coğrafi Bilgi Sistemleri Günü (CBS) Günü Sempozyumu’nun açılışını yaptı. Açılış konuşmasına bu sabah Adana’daki terör saldırısını kınayarak ve Fırat Kalkanı operasyonundaki şehitleri anarak başlayan Özhaseki,” Bu pislik örgütlerin, dindar görünümlü olanı da, ırkçı ilkel görünümlü olanı da aynı hedefte birleşmiyorlar mı ? Ortak bir hedefe doğru koşmuyorlar mı bu adiler ? Kime, hepimize karşı, millete karşı. Bizim böyle bir coğrafyada yaşadığımızı unutmayalım. Yapmamız gereken güçlü olmak arkadaşlar” dedi.

“TERÖR ÖRGÜTLERİ BİTMEK BİLMİYOR”

Anadolu’nun dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu hatırlatan Özhaseki ,” Ülkemiz cennet. Her bir köşesinde zamanında yaşanmış ölümsüz anılar var. Müthiş medeniyetler kurulmuş. Fakat dezavantajımız var. Yerin altı da üstü de yüzyıllardır hareketli. Yeraltında depremsellik var. Heran ona uygun davranmamız gerekiyor. Yerin üzerinde de envaİ çeşit terör örgütü, bitmek bilmiyor” diye konuştu.

SİLAHI NEDEN BIRAKMIYORLAR ?

Yıllardır hükümetlerin, devletin bu örgütlerle başetmek için çaba harcadığını hatırlatan Özhaseki, “Neden hepsi Türkiye’yi hedefliyor? 40 yıldır PKK ile uğraşıyoruz. Zamanında bir hak arama mücadelesi olarak ortaya çıkmıştı. Fakat zaman içerisinde öyle bir yere evrildi ki, bütün haklar verildiği halde, kalkınma modelleri o bölgeye uygulandığı halde, hak ve özgürlükler açısından o bölgede, istenilen ne varsa hepsi oraya yağdırıldığı halde ve bundan sonra insan olmaktan kaynaklanan verilecek haklar varsa onu da verecek hükümetler işbaşında olduğu halde neyazık ki terör örgütü silahı elden bırakmıyor. Niye bırakmıyor ? Herhalde sahipleri ‘bırakma’ diyor da onun için bırakmıyor. Haklı bir platform var mı ? Yok. Silah kullanmak için gerekli olan bir ortam var mı? Yok. Niye silahla hala devam ediyor? Evet, sahipleri, besleyicileri, bunları devamlı suretle finanse edenler, ‘ bırakma diyorlar’ da onun için” diye konuştu.

“KİBAR BİR SÖZ ÖZYÖNETİM”

7 Haziran seçimleri öncesi terör örgütünün sahiplerinin büyük bir plan yaptıklarını söyleyen Özhaseki, ” Dediler ki, ‘ seçimler geliyor’. ‘Siz parti olarak, ayrı bir parti olarak girdiğinizde Ak Parti’yi iktidardan düşürürsünüz’. ‘Koalisyonlara Türkiye’yi mahkum ederiz’. ‘Falan partileri koalisyon yaptırırız’. ‘Bu zaaf halinde siz istediğinizi yaparsınız’. İstedikleri nedir ? Kazandıkları üç beş tane belediyede çukurlar kazarak, özyönetim ilan etmek. Çok kibar bir söz, özyönetim. Orada çukurlar kazdılar. Daha sonra paçavralarını diktiler. Sonra insanlar üzerinde baskılar kurdular. Ve güya özgürlüğe giden yolda ilk adımı attılar. Allah’a hamdolsun. Bütün bu oyunların farkında olduğumuz için çok sert ve kararlı bir biçimde, 40 yıldır yapılan mücadelede en etkili bir biçimde, üzerlerine gittik ve bu işi bitirdik Türkiye’de”diye konuştu.

“BU ONLARIN BİTİŞİNİN ALAMETİ”

” Diyeceksiniz ki, ‘niye patlamalar oluyor’, bitirdiniz de..” şeklinde bir soruyla karşılaşabileceklerini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki , “Şehirleri temizledik. Dağlar üzerindeki inlerdeki yerlerini bitirdik. Şimdi yurtdışına çıkıyoruz. Yurtdışındaki bataklıklarını kurutmaya çalışıyoruz. Ama dikkat edin, şuanda yapabildikleri tek şey, ses getirici, can yakıcı bir takım eylemler. Eğer bir terör örgütü, bir bölgeyi hedeflemişse, bir toprak parçası üzerinde iddiası varsa, önce kitleselleşir, hakimiyet kurar. Ve çevreye doğru etki alanını genişletir. Bunu yapmak şarttır. Şimdi tersine döndü. Bölge üzerindeki hakimiyetleri bitti. İnsanlar bunlara, ‘lanet olsun’ diyor. O coğrafyadan bunlar temizlendi. Kitlelerle koptu. Dağları temizledik. Bulabildikleri 3-5 militanla şimdi can yakıcı eylem yapmaya çalışıyorlar. Bu aslında terör örgütünün bitişinin alameti. Bir kaç kişilik bir terör örgütü bile bir yere bomba koyup patlatabilir. Suikastler yapabilir. Fakat bu sonuca götürmez. Bu onların bitişinin alameti. Çok şükür bitiyor” diye konuştu.Bu haber 24.11.2016 16:14:09 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :Okuyucu YorumlarıHaber Gezintisi

 • ABD’nin El Bab “taaruzu” boş çıktı

 • CHP’li Selin Sayek Böke: Bugün tarihi bir gün!

 • İşadamına kurşun yağmuru Berkan’ın canını aldı!

 • Çipras: Türkiye saldırgan Kıbrıs söyleminden vazgeçmeli

 • Kadın ve çocuklara özel yaptırılan termal tesisi önce erkekler test etti

 • Erdoğan’dan ‘itirafçı’ açıklaması

 • Manchester United terörle mücadele uzmanı ile çalışacak

 • Bu bebeğin, iki annesi bir babası var

 • Karada havada denizde el koyma

 • Reina saldırganı fizikçi çıktı!

 • Katliam emrini veren belli oldu… İşte Reina saldırganının ilk ifadesi

 • FET֒ye dev operasyon! Baskınlar sürüyor

 • Beklenen sicil affı TBMM’den geçti

 • Bakan Fikri Işık: Askeri arazileri kentsel dönüşüm için veririz

 • Vergi ve prim borcu dört ay ertelendi

 • Hava-İş sendikası THY’den 0 zam istedi

 • Gambiya’da görevini devretmeyen Devlet Başkanı OHAL ilân etti

 • Ömür Gedik, Isparta’da yavru köpeğin kulağını kesen iki kişinin serbest bırakılmasına tepki gösterdi!

Benzer Haberler