Gündem

Başsavcı İrcal: Örgüt, soruşturmaları itibarsızlaştırma hesabında

Bu devlet başta FETÖ olmak üzere milli güvenliğimize tehdit oluşturan tüm örgütlere karşı etkin mücadele kararı almıştır. Artık bu yoldan dönüş yoktur.
SİVAS Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin, soruşturmaları itibarsızlaştırmak için algı operasyonu yürüttüğünü belirterek, "Bu devlet başta FETÖ olmak üzere milli güvenliğimize tehdit oluşturan tüm örgütlere karşı etkin mücadele kararı almıştır. Artık bu yoldan dönüş yoktur. Bu mücadele, tüm bu örgüt mensupları bulunup hak ettikleri cezayı alıncaya kadar devam edecektir" dedi.
Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, makamında basın toplantısı düzenleyerek kentte yürütülen FETÖ soruşturmasıyla ilgili bilgiler verdi. Başsavcı İrcal, 15 Temmuz sonrası Sivas'ta yürütülen soruşturmalar kapsamında 593 kişi hakkınnda işlem yapıldığını belirterek, "İşlemleri tamamlanan bu kişelerden 271 kişi hakkında 'Silahlı terör örgütü FETÖ'ye üye olmak' ve 'Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek' suçlarından haklarında tutuklama karara verilmiş, 177 kişi hakkında adli kontrol kararı verilmiştir. Gözaltına alınan kişilerden 58'i serbet bırakılmış, halen gözaltında bulunan 27 kişi için ise işlemler devam etmektedir. Halen yakalamalı olarak aranan kişi sayısı ise 22'dir" dedi.
Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medaya hesaplarında, kamuoyunda bilinen FETÖ üyesi şahıslar hakkında işlem yapılmadığı iddiaları görüldüğünü ve bunların aslının olmadığını belirten İrcal, şunları söyledi:
"Bilinmelidir ki bu devlet başta FETÖ olmak üzere milli güvenliğimize tehdit oluşturan tüm örgütlere karşı etkin mücadele kararı almıştır. Artık bu yoldan dönüş yoktur ve bu mücadele, tüm bu örgüt mensupları bulunup hak ettikleri cezayı alıncaya kadar da devam edecektir."
"HERKESİ FETÖ'CÜ İLAN ETMEYE BAŞLADILAR"
Yargı teşkilatının delillerle hareket ettiğini, insan haklarına saygılı olduğunu, kin ve düşmanlıkla işlem yapmadığını, siyasi ve politik hiçbir baskı altına girmediğini vurgulayan İrcal, daha sonra şunları söyledi:
"Sadece milletin emrinde olan bir yargı teşkilatına sahibiz. 15 Temmuz sürecinden sonra ihraç edilen yargı mensuplarının sayısı yaklaşık 4 bin 500 hakim ve savcıyı kapsamaktadır. Bu sayı maalesef yargı teşkilatımızın neredeyse üçte birine tekabül etmektedir. Hiçbir kamu kurum ve kuruluşunda bu denli büyük oranda bir faaliyet yapılmamıştır. Algı operasyonlarına imza atmakta oldukça mahir olduğunu birçok kez gösteren bu hain örgüt, gelinen bu noktada mensuplarına umut pompalamakta ve haklı, haksız ne kadar çok kişiyi soruşturmalara dahil ettirebilme, yapılan işlemi itibarsızlaştırma ve kamuoyu vicdanında haksız duruma düşürme hesabındadır. Çünkü artık örgüt mensupları yaptıkları itiraflarda, bağlı oldukları üst aklı yalancı ve sahtekar bir konuma sokmuştur. Tek çıkış yolu yelpazeyi genişleterek kendileriyle ilgili olmayan masum vatandaşları soruşturmalara dahil ettirerek yürütülen soruşturmaları bu şekilde itibarsızlaştırma yolunu tutmuşlar. Bunu yaparken de ilgili ilgisiz herkesi FETÖ'cü ilan etmeye başlamışlardır."
İrcal, bu konuda elinde bilgisi veya belgesi olan kişilerin müracaat edeceği tek yerin cumhuriyet savcılıkları olduğunu belirterek, "Şimdi gelinen noktada bu milletin ferdi iddiasında olan herkesten beklenen, gelip bildiğini anlatması, varsa elinde bir bilgi belge ve delili altına imzasını da atarak Türk yargısına yardımcı olmasıdır. 'Bana bir sıkıntı olmasın, ben hiçbir şeye bulaşmayayım' diyerek, isimsiz imzasız, delilsiz ihbarlarla veya sosyal medya üzerinden yürütülen soruşturmaları kötüleyen yorum ve haberler, bu örgütün yürüttüğü algı operasyonlarına hizmet etmekten öteye geçmemektedir ve 15 Temmuz şehitlerimize ihanet olduğu değerlendirilmektedir" diye konuştu.

 Bu haber 21.11.2016 16:58:27 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu YorumlarıHaber Gezintisi

 • THY’nin business ayıbı!

 • Assassin’s Creed 3 ücretsiz verilecek!

 • Nokia D1C modelleri ortaya çıktı

 • DBP Eş Başkanı Tuncel’e 150 yıl hapis istemiyle dava açıldı

 • Kerimcan Durmaz’a saldıranlar teslim oldu

 • Gökçe Bahadır’ın panik anları

 • Buse Terim, doğuma giderken çekilmiş fotoğrafını paylaştı

 • Rusya ile muhalifler arasında Ankara’da yapılan görüşmelerden sonuç çıkmadı

 • ABD’den İran’ı çok kızdıracak hamle: Yaptırımlar 10 yıl daha uzadı

 • Denizlili ülkücülerden gıyabi cenaze namazı

 • Minik Irmak'ın katil sanığı: Küçükken tecavüze uğradım

 • Erciş'te çatışma: PKK'nın Erciş sorumlusu öldürüldü

 • Köylüler kendi yollarını yapıyor

 • Çorum'a şehit ateşi düştü

 • Ordu’da kar nedeniyle 74 mahalle yolu kapandı

 • Darbe gecesi vatandaşlara ateş edene ömür boyu hapis istendi

 • Mısır dolu siloya düşün işçi öldü

 • Suriyelilerin 100 TL izdihamı