Ekonomi / Son Dakika

Bakan Ağbal’dan ÖTV açıklaması

ÖTV düzenlemesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Ağbal, 'Azalan oranlı vergi sistemine geçtik' dedi. Bakan Ağbal, canlı yayında hangi araca ne kadar zam geleceğini anlattı.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, canlı yayında otomobildeki ÖTV düzenlemesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakanın açıklamasından satır başları şu şekilde:

Öncelikle biliyorsunuz. Motor silindir hacmi olarak bu oranı yüzde 60’a çıkardık. 1600-2000 cc arası sahip olan araçlar ise yüzde 90 olan yüzde 110’a çıktı. %145 olan %165’e çıkmış oldu. Yeni sistemin temel özelliklerinden biri azalan oranlı vergi sistemine geçmiş olmamız.

ʻʻ
1600 cc araçlarda aracın fiyatı 70 bin'den düşük 40 binden fazlaysa vergi oranı yüzde 50'ye düşüyor.
 
Maliye Bakanı Naci Ağbal

Eğer aracın fiyatı belirli fiyatın altında ise bu oranı açağı çektik. 1600 cc araçlarda aracın fiyatı 70 bin’den düşük 40 binden fazlaysa vergi oranı yüzde 50’ye düşüyor. Vergilerden önce çıplak satış fiyatı 40 bin -70 bin arasındaysa yüzde 60 oran vergi oranı yüzde 50’ye düşüyor.

Çıplak satış fiyatı 40 bin TL’nin altındaysa vergi oranı yüzde 45 azalan oranı bu şekilde düşürmüş olduk.

2000 cc araçlarda ise fiyat artırımına gitmedik. Bu düzenlemeyi yaptınız piyasadaki satılan araçlarala bu nasıl yansılaycak. Bugün piyasada satılan 100 araçtan 96’sı 1600 CC’nin altındaki araçlardır. Yüzde 3-3.5 arasındaki araçlar 1600 cc- 2000cc arasındaki araçlardır.

MOTOR TİPLERİNE GÖRE VERGİ ARTIŞLARI

Rahat bir şekilde söyleriz ki Türkiye’deki araçların yüzde 96’sı 1600 cc. 1600 cc araçlardan fiyatı 40 bin TL’nin altında olan araçlarda hiçbir vergi artışı olmamış oluyor. Bugün Türkiye’de satılan 1600cc 100 araçtan yüzde 42’si fiyatı vergisiz fiyatı 40 bin TL’nin altında bu düzeleme nedeniyle piyasada satılan araçlardan herhangi bir vergi artışı yok.

Fiyatı 40 bin-70 bin arasında olan araçların piyasadaki oranı yüzde 40. Bunlarda ise yaklaşık olarak 2360 lira ile 4130 lira arasında vergi artışı olacak. 41 bin TL fiyatı olan araca 2360 TL zam gelecek. 70 bin TL olan aracın vergi artışı 4130 TL zam olacak. Fiyatı 40-70 arası araçlarda yüzde 3 bir fiyat artışı gelmiş olacak.

1600 cc altı araçların yüzde 17’sinin fiyatı 70 bin TL’nin üzerinde genel vergi uygulanacak yüzde 60 olacak. Fiyatlarında 12.390 TL bir artış meydana gelecek.

71 bin TL olan aracın yeni vergili fiyatı 12.390 TL olacak. Fiyat arttıkça değişebilir. Piyasada satılan 1600-2000cc araçlarda yüzde 34’ünün fiyatı 100 bin TL’nin altında.

Fiyatı yüzde 110 olan vergi oranı yüzde 100 oluyor.

Yeni sistemin hayırlı olmasını diliyorum. Bir an önce yasal düzenlemenin yapılmasını ve bakanlar kurulu kararıyla vergi oranlarının belirlenmesi konusunda sektörün yoğun bir talebi vardı. Kanunun yayımlanmasından sonra vergi oranlarını belirlemiş olduk. Genel vergi oranı fiyat aşağı geldikçe düşmektedir. Bu sistemin uygulanmasına başladık.

Özel hastaneler birbirlerine zaman zaman doktorlarını karşılıklı olarak belirli işlerde kullanılmak üzere verebiliyorlar. Burada sistemde tereddüt söz konusuydu.

Bunun da KDV vergisi oranının indirimli oranını 8 olarak belirlemiş olduk. Bu düzenlemelerin hayırlı olmasını diliyorum.

Otomotivde yeni bir sisteme geçtik. Fiyat aralığına dayalı bir sistem.

Yapmış olduğunuz düzenlemede piyasanın genel yapısını değiştirmemeye önem verelim. Otomobil sektörü stratejik bir sektör. Bununla ilgili karar alırken arz talep yatırım ihracatı dikkate aldık.

Bu düzenleme sırasında özellikle dikkate aldık. Bundan sonraki süreçte yakın vadede bir düzenleme düşünmüyoruz. Özellikle yeni araçlarda yeni çevreye duyarlı araçlarda Türkiye’ye teşvik edecek farklı düzenlemeler yapma noktasında da olumlu yaklaşımlarımız var. Hibrit araçlarda düzenlemeler yaptık.

YENİ ZAMLAR GELİR Mİ?

Sayın Başbakanımız dün akşam ekonomi yönetimi konusundaki kararları açıkladı. Son dönemde meydana gelen dalgalanmalara karşı almakta olduğumuz tedbirleri karşıladı. Ekonomik kararlar çerçevesinde adımları atıyoruz. Önümüzdeki dönemde yatırımı ihracatı artıracak kararları almaya devam edeceğiz. İçinde bulunduğumuz oyanklığın küresel piyasaların bir parçası olarak görmek gerekiyor. Meseleye kararlılıkla yaklaşımımızı devam edeceğiz.

Yaklaşık olarak bu düzenlemenin bütçe gelirlerinin 3 milyar liraya yakın bir gelir etkisi getireceğini düşünüyoruz. Piyasadaki talep arz dengelerine ilişkin bir çalışma var. Bu çalışmanın amacı doğrudan bütçeye gelir getirme değil.Bu haber 25.11.2016 12:42:46 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :Okuyucu YorumlarıHaber Gezintisi

 • ABD’nin El Bab “taaruzu” boş çıktı

 • CHP’li Selin Sayek Böke: Bugün tarihi bir gün!

 • İşadamına kurşun yağmuru Berkan’ın canını aldı!

 • Çipras: Türkiye saldırgan Kıbrıs söyleminden vazgeçmeli

 • Kadın ve çocuklara özel yaptırılan termal tesisi önce erkekler test etti

 • Erdoğan’dan ‘itirafçı’ açıklaması

 • Manchester United terörle mücadele uzmanı ile çalışacak

 • Bu bebeğin, iki annesi bir babası var

 • Karada havada denizde el koyma

 • Reina saldırganı fizikçi çıktı!

 • Katliam emrini veren belli oldu… İşte Reina saldırganının ilk ifadesi

 • FET֒ye dev operasyon! Baskınlar sürüyor

 • Beklenen sicil affı TBMM’den geçti

 • Bakan Fikri Işık: Askeri arazileri kentsel dönüşüm için veririz

 • Vergi ve prim borcu dört ay ertelendi

 • Hava-İş sendikası THY’den 0 zam istedi

 • Gambiya’da görevini devretmeyen Devlet Başkanı OHAL ilân etti

 • Ömür Gedik, Isparta’da yavru köpeğin kulağını kesen iki kişinin serbest bırakılmasına tepki gösterdi!

Benzer Haberler