Ekonomi / Son Dakika

Ali Ülker Kaynak Holding iddialarına yanıt verdi

Yıldız Holding Başkan Yardımcısı Ali Ülker Kaynak Holding'e para aktarma iddialarına ilişkin, “Bu işin bizi bulması bizi üzdü” dedi.
Ülker Kaynak Holding ile aralarındaki tek ilişkinin kayyum atanmasının ardından bir arazi kooperatifindeki pay olduğunu belirtti.

Ali Ülker Yeni Şafak’tan İbrahim Acar’ın sorularını yanıtladı. İşte Acar’ın söyleşisinin ilgili bölümü:

Yıldız Holding Başkan Yardımcısı Ali Ülker, Kaynak Holding'e para aktarma iddialarına cevap verdi. 2010 yılında ortak oldukları bir kooperatif arsası üzerinden suçlandıklarını belirten Ülker, 17/25 Aralık sürecinin ardından bu ortaklık ilişkisine mesafeli durmaya başladıklarını ifade etti.

MAHKEME KARARI OLMADAN ALIM YAPAMAYIZ

Kaynak Holding’in “Hisselerimizi satın alın” mealindeki teklifine “Siz şaibeli duruma düştünüz. Mahkeme kararı olmadan böyle bir alım yapamayız” cevabı verdiklerini belirten Ülker, aynı teklifi kayyumun da yaptığını ancak, mahkeme kararının ardından arsanın tamamını satın aldıklarını söyledi.
Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, Yeni Şafak’a konuştu. Sonuna yaklaştığımız 2016 yılının değerlendirmesi ile önümüzdeki yıl beklentilerine ilişkin sorularımızı cevaplandıran Ali Ülker’e en çok merak edilen ve geçtiğimiz hafta grup hisselerinde ani düşüşlere neden olan Kaynak Holding ile ortaklık iddiasını da sorduk.

“Bu işin bizi bulması bizi üzdü” diyerek konuya giren Ali Ülker, “Çünkü biz 72’nci seneyi kutlayan bir şirketiz. Bizim gelişmemiz büyümemiz herhangi bir siyasi gruba dayanmıyor. Bir gruba yakınlığımızdan dolayı menfaat sağlamış da değiliz. Ama siyasi konuların içine çekilmek bizi üzüyor” dedi. Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’in, “Bizim alnımız ak, işlerimiz tertemizdir” şeklindeki açıklamasını hatırlatan Ülker, bunun ötesinde Ülker ile o grup arasında bağı kurmayı isteyenlerde su-i niyet olduğunu belirtti

ÇOK AZ ÇALIŞANIMIZ TAKİBATA UĞRADI

15 Temmuz’dan sonra Murat Ülker’in bizzat meydanlarda olduğunu belirten Ülker, “Bunun ötesinde bizim en büyük katkımız dışarıya yaptığımız iletişim. Hem ortaklarımıza hem tesadüf ettiğimiz kişilere, devlet kademelerine ben gittiğim zaman anlatıyorum. 50 bin çalışanımız var, 35 bini Türkiye’de. Bu 35 bin içinde bile kaale almaya değmeyecek kadar az bir takibat oldu. Demek ki, biz seçimlerimizi çok hassas yapıyoruz. Bizim arkadaşlarımız çok meşguller, siyaset yapmaya ve böyle işlerin peşinden koşmaya vakitleri yok” diye konuştu

KAYYUM PARAYI İSTEDİ VERMEDİ

“Geçmişte birçok kişinin bu grupla yolu kesişti. Ülker Grubu’nun da ortaklığı olmuş olabilir mi? Var mı öyle bir şey?” şeklindeki sorumuz üzerine Ali Ülker, kamuoyunun ilk kez okuyup duyacağı şu bilgileri paylaştı: “Bununla ilgili şöyle bir hadise cereyan etti. Bizim ortak olarak bulunduğumuz bir arsa kooperatifi vardı. Kaynak Holding de bu arsaya ortak olduğu için ilgili hadise yaşandı. Kaynak Holding’e kayyum atandıktan sonra kayyum paralarını alıp, bu ortaklıktan çıkmak istedi. Tabii avanslar vardı içeride. ‘Avansları verin’ dediler kooperatife. Biz ‘veremeyiz’ dedik.”

MAHKEME KARARI BEKLENDİ

Bunun için mahkeme kararı istediklerinin altını çizen Ülker, şöyle devam etti: “Çünkü herhangi bir şekilde para transfer edersek kayyum dahi atanmış olsa sıkıntı olur. Mahkeme kararıyla biz bu paraları iade ettik ve arsa üzerimize geçti. Olan bütün hadise budur. Mahkeme ile tescil edilmiş ve mahkemede sonuçlanmış bir hadisedir.”

KAYNAĞA DA CEVABIMIZ AYNI OLDU

Ali Ülker, “Bu ortaklık ne zaman oluştu? Büyük bir paradan mı bahsediyorsunuz?” şeklindeki sorumuza şu karşılığı verdi: “Hayır. Üzerine inşaat yapılması düşünülen ufak bir arsa. 2010’lara falan dayanıyor herhalde. Mahkemeden tescil edilmeden bu parayı iade etmedik.”

17/25 Aralık sürecinin ardından kayyumun talebine benzer bir talebin Kaynak Holding’den de kendilerine iletildiğini belirten Ali Ülker, o günlerde yaşadıklarını da anlattı. Ülker: “Kaynak Holding ‘biz paramızı alıp çıkmak istiyoruz’ dediği zaman ona da müsaade etmedik. Çünkü siz şaibeli duruma düştünüz. 17-25 Aralık sürecinden sonra kusura bakmayın biz size hakları olmasına rağmen, kendi paraları olmasına rağmen ‘hiçbir şeyi kooperatiften dışarıya çıkaramayız’ dedik.”

SABRİ BEY’İN DE BİR İLİŞKİSİ YOKTU

Ülker Grubu kurucusu rahmetli Sabri Ülker’in dini kisve altında ticaret yapılması konusuna ilişkin bakışını da anlatan Ülker, “Sabri Bey’in de böyle bir ilişkisi yok geçmişten gelen. Sabri Bey; bu gibi dini kisveler altında ticaret yapılmasını ve farklı alanlarda faaliyet gösterilmesini asla tasvip etmemiştir. Sabri Bey’in de babası biliyorsunuz bir İslam alimi, medrese hocası. Din insanlarının siyaset ve ticarete girmeleri konusunda Sabri Bey’in hep çekincesi olmuştur” diye konuştu.

GEÇMİŞTE DE BİZİ SUÇLADILAR

Türkiye’nin ekonomisine ciddi kazanımlar sağlayan bir grup olduklarını anlatan Ali Ülker, daha önce de benzer konularla suçlandıklarına dikkat çekti. “Ülker dışarıdan markalar alıyor, neden alıyor? 3.5 milyar dışarıya para gitti” eleştirilerini hatırlatan Ali Ülker, şunları kaydetti: “Bir kere o para Türkiye’den çıkmadı. İlk alım esnasında hızlı bir fonlama gerekiyordu. Acil kendi kaynaklarımızla bunu yaptık. Ama Godiva ve United Biscuit yeterince büyük ve kendi kendini fonlayabilecek kabiliyete sahip şirketler. İlk etapta verdiğimiz parayı, aldığımız kredilerle tekrar Türkiye’ye getirdik ve kendi yatırımlarımızda da kullandık. Türkiye’deki parayla biz bunu finanse etmedik. En önemlisi bu.”

MURAT BEY KARAR ALIRKEN YANINDAYDIM

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’in geçtiğimiz hafta grup şirketlerinin hisselerinde yaptığı alımları da Ali Ülker’e sorduk ve şu cevabı aldık: “Murat Bey’i durdurmak mümkün mü… Murat Bey’in Ülker’deki hissesi bu alımlarla birlikte bir miktar yükseldi. Yanlış hatırlamıyorsam 3.45’ten 3.67’ye çıktı Murat Bey’in hissesi. Ülker’de hisselerin büyük bölümü Yıldız Holding’in elinde.Murat Bey hisse alma kararı verirken odada ben de vardım. Bir kere bu şekilde bir kazancı kendimize hak görmeyiz. Bu aslında ‘biz şirketimizin arkasındayız, güveniyoruz, bu şirketin değeri bundan aşağı değildir’ mesajını vermek üzere yapılmış olan bir hamle. Çok vahim bir düşme olmadı. Geri geldi artış oldu ama dolardaki çıkış yine baskı altına aldı.”Bu haber 21.11.2016 11:36:17 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :Okuyucu YorumlarıHaber Gezintisi

 • O oldu bu oldu derken 17 ARALIK UNUTULDU MU !!!

 • Erdoğan: Rejim değil sistem değişikliği

 • Trump’ın başı 20 trilyon dolar borçla dertte

 • Erdoğan: İkide bir tek adamcılık, tek adamcılık, nedir tek adamcılık?

 • Aykut Erdoğdu’dan korkutan senaryo!

 • Feci kazada otomobilin sürücüsü bulunamadı

 • Tarihi Rumeli Han satılıyor

 • Halkın paraları buhar oldu

 • Atatürk Orman Çiftliği’ni bitirdiler

 • Suriyelilere vatandaşlık verilmesi !!! Az değil 3 MİLYON !!!

 • İşte CHP’nin referandum planı

 • İtalya’da kaza yapan otobüste öğrenciler yanarak can verdi

 • ‘Kahraman anneye’ büyük vefasızlık

 • Ve Trump resmen ABD’nin 45’inci Başkanı!

 • Yolsuzluğun en yüksek olduğu ülkelerde başkanlık, az olduğu ülkelerde parlamenter sistem var

 • İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne saldırı girişimi

 • Son dakika… TBMM’de yine kavga çıktı!

 • Dini kullanarak evet oyu toplamaya çalışıyorlar iddiası !!!

Benzer Haberler